Ve znamení Panny: Až se čtyřicítka zeptá

23. 01. 2014 18:00:00
Konec ledna bývá obdobím, kdy selhávají novoroční předsevzetí. Obvykle si ani žádná předsevzetí nedávám, nicméně jsem se zamyslela, co ještě bych si měla ještě pořádně užít před pomalu blížící se čtyřicítkou. Vyšel mi z toho nakonec seznam, co pak – až to přijde – už určitě nedělat nebo mít naopak vyřešeno. Na rozdíl od předsevzetí má tu výhodu, že se jednotlivými položkami nemusí stresovat ani perfekcionistické Panny.

Takže, až mi bude čtyřicet...

1. Pamatuješ?

Nedávno jsem mluvila se svým téměř vrstevníkem, který mi většinu času vyprávěl o svém podnikání před revolucí a zbytek pak o komplikovaném rozvodu, kterým prošel před pár lety. Připadala jsem si jako na lekci z historie říznuté manželskou poradnou. Na tohle jsem ještě příliš mladá a věřím, že ještě dlouho budu. Zavzpomínat na výlet do hor z minulého víkendu nebo poslední letní dovolenou je fajn, ale některé věci patří jen do učebnic nebo klubu seniorů. Nezavrhuji minulost jako takovou, ani poučné lekce z ní. Nicméně i po čtyřicítce se hodlám spíše těšit, co hezkého mě ještě čeká.

2. Vzorované legíny, volánkové minisukně a kraťasy ke kozačkám

Jsou věci, které jsou snesitelné na pubescentkách, ale po čtyřicítce by za ně měla být v naprosté většině případů pořádková pokuta. Styl nelze tvořit na pilířích infantilních, nevkusných či příliš odhalujících.

3. Culíky? Nenosit, nestříhat

Po čtyřicítce už bych nejspíše měla mít jasno ohledně účesu. I když v tom zatím ještě tápu, jedno vím jistě: nikdy mě neuvidíte s rádoby roztomilými culíky. A to přesto, že si vlasy navzdory doporučením módních časopisů radikálně krátit nehodlám. Není zas až takovým tajemstvím, že tyhle krátkovlasé rady píší zavilé redaktorky s úmyslem odstranit konkurenci. Čas plyne rychle, ale vlasy rostou pomalu.

4. Plastická chirurgie s.r.o.

Asi bych už také měla vědět, jak pečovat o svou pleť. Respektive, jak o ni nepečovat. Zjistila jsem totiž, že pokud bych se řídila doporučeními kosmetických firem ohledně množství a vrstev nejrůznějších přípravků, asi bych si nemohla dopřát tu radost, když pak někde dostanu odbornou a naléhavou radu, abych začala používat krém proti prvním vráskám ještě před třicítkou. Naposledy se mi to stalo minulý týden. A že bych měla být cílovou skupinou pro plastickou chirurgii? Dobrý vtip. Zvážím to za dalších deset let. Důslednější bych však postupně měla být v péči o základ, což je dobrý spánek, důkladná očista, pitný režim, vyvážená strava a klid v duši.

5. Birkin & spol.

Myslím, že po čtyřicítce už bych měla mít jednu opravdu drahou kabelku. Jakkoliv se to může zdát povrchní, je to prostě příjemné. Zatím mám o ní alespoň jasnou představu. A vím přesně, za co si ji nadělím za odměnu.

6. Muži a chlapci

Vztahy s mladšími muži mě nelákají, nicméně i oni spolu se mnou dospěli do celkem rozumného věku. Brzy bude možná načase jim dát šanci. A začít je brát vážně alespoň v rozhovoru. Co tak pozoruji okolo sebe, může to být i zábava (zvláště ve srovnání s bodem č. 1).

7. Čelo nebo cello

Po čtyřicítce už budu nejspíše dostatečně dospělá, abych chodila v zimě teple oblečená. A také abych věděla, že až 70 % tepla odchází z těla skrze nezakrytou hlavu. Čelenku jsem nenosila nikdy, ale po čtyřicítce si ji vysloveně zakážu. Vypadá vždy hrozně, zvlášť pokud si dotyčná zapomene „učesat vlasy vzadu“. U čepice to hodně záleží od kusu, vynechám určitě hučky. Obecně ale hodlám být obezřetnější k praktickým doplňkům. Čas na ortopedické boty ještě nenastal.

8. Učit se, učit se

Zavrhla jsem čelenky, ale tím spíše zvážím hudební nástroj, další cizí jazyk nebo nějakou profesní dovednost. Není pozdě, na nic – a na učení už vůbec ne. V pracovním procesu mě bude čekat ještě pár desítek let. Chodit do školy je sexy!

9. Cizí slovo – dieta

S radostí jsem zjistila, že ke zralejšímu mládí pár kilo navrch prostě patří. Příliš štíhlé ženy vypadají hezky kolem dvacítky, později už v naprosté většině spíše vysušeně, vystresovaně a divně. Tělu přestanou prospívat diety, ale i nadále se zúročí jakýkoliv pohyb. Nadprůměrné krásné ženy vídám na lekcích jógy. Když se okolo čtyřicítky velikost oblečení na delší dobu ustálí právě okolo čtyřicítky, je to prostě radost. Krása je ale především o vnitřní pohodě, není to klišé.

10. Paní Radová & spol.

Dospělost podle mých zkušeností přichází okolo třicítky, od čtyřicítky proto očekávám, že už si se sebou budu vědět dokonale rady. Přesto bych si měla určitě zakázat dávat rady jiným. Moudré stáří je ještě velmi daleko. Nechte se mými úvahami inspirovat, ale klidně mě zcela ignorujte. Můj seznam toho, co (už) nedělat, především slouží ke srovnání si vlastních myšlenek v hlavě. Měla bych vědět, co dělám, když občas vybočím z mezí dobrého vkusu. Na úzkostlivé (a upjaté) dodržování pravidel chci být totiž i po čtyřicítce příliš mladá!

PS: Blog volně navazuje na sloupek Ve znamení Panny psaný v letech 2012 – 2013 pro časopis Kondice (seznam dílů zde).

Autor: Michaela Dombrovská | čtvrtek 23.1.2014 18:00 | karma článku: 13.32 | přečteno: 1424x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Monika Kleinova

Je mi padesát a loni dostaly mé dospělé dcery pod stromeček sestřičku

Oběma dcerám je už přes dvacet, takže tuší, že dárky nenosí Ježíšek. A že děti nenosí vrána ani čáp...

9.12.2018 v 20:10 | Karma článku: 28.24 | Přečteno: 2082 | Diskuse

Jan Hulik

Dopis ženě, kterou jsem neznal.

Hledám-li odpověd na otázku se kterou si nevím rady, myslím často na Tebe teto. Třeba kde hledat pravost v lásce. U zlata a drahokamů je to jednoduché, to vím.

9.12.2018 v 13:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 210 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Nechoď s plasty, když je tma! Komu není rady, tomu není pomoci!

Maruška žehlí. Ona vždy žehlí dole v garáži. Její garáž je uklizená skoro jako obývací pokoj. Na zemi koberec. Něco mezi špajzkou a klidným místem, kam se může schovat, když jí leze Pepa na nervy. Pokračujeme? Jak chcete

9.12.2018 v 6:00 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 623 | Diskuse

Klára Dvořáková

Má nevěrná Věra - povídka

Kdyby mi ještě ten čtvrtek ráno kdokoliv jen naznačil, že mi manželka Věra bude nevěrná, nejdřív bych se zasmál a pak mu rozbil hubu.

7.12.2018 v 8:04 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 654 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog XXXXXVIII.

Zásadní věci se u nás dějí především ve chvílích, kdy je můj milovaný manžel na hokeji. Z důvodu zachování duševního zdraví nehloubám, zda je to náhoda nebo záměr.

6.12.2018 v 12:03 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 401 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1550

Pochází ze Slezska, procestovala Evropu a nyní žije v Praze.

Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví (Grada, 2014), Pořádek nejen v hlavě (Grada, 2016) a spoluatorkou Kreativního diáře (kniha – Grada, 2015; diář – CleverMinds, 2017).

www.PROTOZE.cz

Najdete na iDNES.cz