Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve znamení Panny: Hipstermonsters

24. 02. 2014 9:00:00
Hipsteři (a hipsterky) se na nás poslední dobou valí ze všech stran. Vyjádřili se k nim redaktoři, blogeři i náhodní kolemjdoucí. A mě to nedá přihodit svou trošku, abych to jako správná Panna stihla ještě v limitu. Jak totiž říká můj oblíbený učitel: vše již bylo řečeno, jen zatím ne všemi.

Slovo hipster existovalo už v době, kdy jsem hledala ten správný výraz pro křehké a výrazně intonující intelektuály, kteří vždy vědí, co bychom měli číst, sledovat a vůbec si myslet - a vždy stojí mimo hlavní proud. Co vlastně hledám, mi pak osvětlil muž, se kterým jsem v té době randila. Fakt, že byl z New Yorku, mě ostatně sám o sobě (i když proti mé vůli) katapultoval mezi hipstery na přední příčky. Viděla jsem je pak úplně všude. Což stále trvá i poté, kdy onen pojem dorazil k nám. Podle mých osobních pozorování hipstery kromě výše uvedeného často charakterizuje ještě zasněný pohled, hysterický vztah k přírodě a povšechná znalost klasických filozofů. Když mě například jiný mládenec v kavárně plné knih (typické místo výskytu) přesvědčoval o tom, že svět je nutné uzávorkovat, s vážným výrazem jsem se ho zeptala, jestli by se nechtěl projít k Vltavě házet kameny po labutích. Ano, měl brýle s výraznými obroučkami, upnuté kalhoty, svetřík, podváhu a ze mě nervový otřes. V univerzitním bufetu jsem se pak jednou nahlas rozesmála, když dva jemu podobní zaníceně rozebírali myšlenku, že onu akademickou instituci je zapotřebí podrobit kritické reflexi.


Ne všichni se ale dají obsáhnout jedním popisem. Jak si správně všimli v Brně (sic!), celkem charakteristická je pro hipstery přepálenost. Různými směry (jakmile se něco líbí více než třem hipsterům, odnož se totiž dále větví), ale vždy zřetelná. Tady asi bych měla spíše napsat pro nás. Ačkoliv ona katapultující americká love story odezněla spolu s tím, jak se mi zlepšovala angličtina, slušně jsem nakonec přispěla i sama za sebe. Nevlastním sice žádný produkt s nakousnutým jablkem (zatím), ale viděla jsem opravdu všechny díly Sexu ve městě, dokonce v originále, a jsem zamilovaná do Sherlocka Holmese ve verzi BBC. Kabelku někdy nosím v ohbí lokte (zvlášť mám-li ve stejné ruce kelímek s kávou) a když vyrazíme s kamarádkami na drink do Dlouhé ulice, užíváme si to se vší parádou. Jestli nás pak někdo přirovná k hovězímu skotu v ženském rodě, je mi celkem jedno. Už dlouho toužím po růžovém kole, což je jaksi vintage přímo z podstaty. A do kaváren sice chodím hlavně kvůli kávě, ale ještě stále ulovím nějaký ten poklad v sekáči nebo bazaru. Vrcholu svých možností jsem se pravděpodobně dotkla, když jsem v místnosti plné nonkonformních intelektuálů prohlásila, že bych si raději než zprávy ze světa poslechla něco od P!nk.


Nedávno jsem si byla vybrat nové brýle. Představu jsem měla celkem jasnou: jednoduchý tvar a žádné ozdoby. Ta se ovšem s realitou srazila tvrdě. Pokud nefandím ornamentům, mám na výběr už jen výrazné obroučky. Co hledám, se totiž nenosí. Když mi pak optička po chvíli tápání vítězoslavně podala poslední módní výkřik, tedy obroučky sice jednoduché, ale dřevěné, došlo mi, že v tom – tak trochu – lítáme všichni. O čem se píše, už prostě není subkultura, ale mainstream. A proudům se Panny nebrání, prostě je nechají plynout. Vezměme si z toho, co nás baví a jede se dál!

Autor: Michaela Dombrovská | pondělí 24.2.2014 9:00 | karma článku: 10.58 | přečteno: 725x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Jitka Štanclová

Leváci, slavíte?

"Ahoj ségra", ozvalo se dnes v podvečer z mobilu. Divila jsem se, co se stalo, že brácha volá. "Máš dnes svátek, tak blahopřeju. Dnes je mezinárodní den leváků!"

13.8.2018 v 19:26 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 561 | Diskuse

Jan Hulik

Prázdninové čtení na neděli nejen pro ženy - Rtěnka

Rtěnka je erotická už tím, jak ji ženy používají. Při použití rtěnky je pohyb sice otáčivý ale výsledek je eroticky stejný. Potom se začíná nahoře a postupuje dolů. Spěchat není třeba. Ženu u této činosti nikdo nehoní.

12.8.2018 v 10:44 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 234 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Telč očima Bohunky díl. 6 - Pařezák

Tedy správně Velký pařezitý rybník (Velkopařezitý). Rybník jehož jméno pochopíte až na podzim při případném vypuštění. Na dně se totiž nachází nespočet starých pařezů buků. Voda je od nich nádherně hnědě zbarvená.

12.8.2018 v 6:00 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jitka Štanclová

Suchem nám vysychají i kolena!

"Doktore, pomozte", křičím z plných plic. Bolest je k neutišení a žádný doktor na obzoru. Proč zrovna já, říkám si.

10.8.2018 v 18:57 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 512 | Diskuse

Alice Kopřivová

Na samotě v lese…

....mi začíná dovolená. Tentokrát si ji představuji odpočinkovou, hlásí vedra. Balím tři knížky a kupuji si nové nafukovací lehátko do bazénu. Co víc si přát, ne?

9.8.2018 v 21:01 | Karma článku: 16.82 | Přečteno: 517 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1538

Pochází ze Slezska, procestovala Evropu a nyní žije v Praze.

Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví (Grada, 2014), Pořádek nejen v hlavě (Grada, 2016) a spoluatorkou Kreativního diáře (kniha – Grada, 2015; diář – CleverMinds, 2017).

www.PROTOZE.cz

Najdete na iDNES.cz