Ve znamení Panny: Jarní ča(k)rování

28. 04. 2014 17:18:19
Blíží se Filipojakubská noc a to je ideální příležitost vyjádřit se k duchovnu, magii, čárám a tak vůbec. Slaví se také keltský Beltain a hned vzápětí přichází čas polibků pod májkami nebo rozkvetlými stromy. Dějí se takové věci, že si všimne i jinak racionální Panna.

Vše má jakž takž logické vysvětlení. Lidové obyčeje jsou v nás hluboce zakořeněny a souvisí s přírodními cykly a společenskými zákonitostmi. Atmosféru vytváříme sdílením. Kterýkoliv jiný den by to byl jen ohýnek, ale poslední den v dubnu si ho užijeme se vší parádou. V každé ženě dřímá kousek čarodějky, máme to prostě v sobě – a muži se rádi nechávají okouzlit. Projeví se to hned následující den, kdy jsou zvláště třešňové sady plné polibků od rána do noci. Geniálním tahem v Praze bylo spojit oslavu prvního květnového dne se svátkem růžových vín, skvěle to k sobě ladí. I letos se moc těším.


Jinak mám ovšem k čárám vztah dost rezervovaný. Ne proto, že bych byla vysloveně nevěřící, ale proto jakým způsobem a v jakém rozsahu je lidskou touhu pro přesahu snadné zneužít. V takovém návalu je skutečně těžké odlišit zrno od plev. A snadněji podléhají – jakkoliv nerada to přiznávám – především ženy. Přiznám se, že mi tak trochu leze na nervy, když se téměř v každé profesní skupině dříve či později objeví cyklická žena, začne se rozebírat vnitřní bohyně či harmonizace čaker. Jednou jsem se na jednom čistě pracovním setkání zeptala ostatních, v jakých časech nebo za jakých podmínek se jim nejlépe píšou texty. A jedna z odpovědí přímo a velmi otevřeně souvisela s tím, co by mě ve společnosti mužů rozebírat nenapadlo a skutečně se jich nijak netýká. Myslím, že nějaká tajemství bychom si řece jen mohly nechat pro sebe.


Duchovno je čím dál více v kurzu. Čím rychleji žijeme, čím více si všímáme, jak nenormální požadavky na nás klade okolí, hledáme nějakou cestu, jak se se vším vyrovnat. Často zkratkovitě a bez přemýšlení. Proto ve mně osobně boom duchovna vyvolává takovou touhu po zdravém rozumu. Návody na lepší život, příklady zajímavých osobností, hrátky s magií, to vše může inspirovat. Ať už přicházejí z východu či západu. Věřit bychom ale měli především sami sobě a v sebe, každý sám za sebe neseme důsledky svých činů. Jeho Svatost Dalajlamu jsem například slyšela říkat, že důvěryhodnější jsou pro něj ti, kteří se obracejí k vlastním kulturním či náboženským tradicím. Sousedův trávník nebývá zelenější. Jako Panna se snažím stát nohama pevně na zemi. A to i tehdy, když skáču vysoko přes oheň nebo mi hlavu zamotá prvomájový polibek. Ne vždy se to daří, ale věřím, že pevné kořeny mi dávají svobodu – nechat se okouzlit.


Kouzelný májový čas přeji všem!

Autor: Michaela Dombrovská | pondělí 28.4.2014 17:18 | karma článku: 8.57 | přečteno: 518x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Monika Kleinova

Je mi padesát a loni dostaly mé dospělé dcery pod stromeček sestřičku

Oběma dcerám je už přes dvacet, takže tuší, že dárky nenosí Ježíšek. A že děti nenosí vrána ani čáp...

9.12.2018 v 20:10 | Karma článku: 28.24 | Přečteno: 2082 | Diskuse

Jan Hulik

Dopis ženě, kterou jsem neznal.

Hledám-li odpověd na otázku se kterou si nevím rady, myslím často na Tebe teto. Třeba kde hledat pravost v lásce. U zlata a drahokamů je to jednoduché, to vím.

9.12.2018 v 13:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 210 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Nechoď s plasty, když je tma! Komu není rady, tomu není pomoci!

Maruška žehlí. Ona vždy žehlí dole v garáži. Její garáž je uklizená skoro jako obývací pokoj. Na zemi koberec. Něco mezi špajzkou a klidným místem, kam se může schovat, když jí leze Pepa na nervy. Pokračujeme? Jak chcete

9.12.2018 v 6:00 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 623 | Diskuse

Klára Dvořáková

Má nevěrná Věra - povídka

Kdyby mi ještě ten čtvrtek ráno kdokoliv jen naznačil, že mi manželka Věra bude nevěrná, nejdřív bych se zasmál a pak mu rozbil hubu.

7.12.2018 v 8:04 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 654 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog XXXXXVIII.

Zásadní věci se u nás dějí především ve chvílích, kdy je můj milovaný manžel na hokeji. Z důvodu zachování duševního zdraví nehloubám, zda je to náhoda nebo záměr.

6.12.2018 v 12:03 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 401 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1550

Pochází ze Slezska, procestovala Evropu a nyní žije v Praze.

Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví (Grada, 2014), Pořádek nejen v hlavě (Grada, 2016) a spoluatorkou Kreativního diáře (kniha – Grada, 2015; diář – CleverMinds, 2017).

www.PROTOZE.cz

Najdete na iDNES.cz