Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve znamení Panny: Sladké mámení

30. 06. 2014 9:00:00
Také jste slyšeli či četli, že cukr je nebezpečnější než tuky? Zvláště ten bílý rafinovaný, který nemá žádnou výživovou hodnotu, jen prázdné kalorie. Tuky ovšem nenasycené, pokud si můžeme vybrat. A největším jedem, který konzumujeme, je podle odborníků pšenice. Sbohem koláčky!

Výživová doporučení tak nějak povšechně sleduji, jsem přece Panna. Dbám na zdravou stravu i štíhlou linii. Skutečně dobré rady ale prověřuje jen čas. Chce to totiž především zdravý rozum. Potraviny v rámci možnosti čerstvé, zeleninu a ovoce sezónní, recepty jednoduché. Co je a není zdravé, víme tak nějak zhruba všichni. Je to spíš o tom, dokázat se zdravým rozumem i skutečně řídit. Jídlo je skutečně lék i jed, hodně ovlivňuje, jak se cítíme. Nemusí přitom jít vždy pouze o tolik diskutované hubnutí.


S hubnutím mám zkušenosti také, zúčastnila jsem dokonce kurzu. Přála jsem si tehdy zbavit se několik kil nabraných ve stresu. Bylo to poučné, zaujaly mě osobní příběhy i terapeutické postupy uplatňované ve skupině. Představuji si, že nějak podobně probíhají setkávání anonymních alkoholiků – pouze s tím rozdílem, že jíst se prostě musí. Vycouvala jsem ihned poté, co ostatní účastnice z hlavy vyjmenovávaly, kolik kalorií má krajíček chleba nebo půlka banánu. Nijak tím význam podobných kurzů nesnižuji, respektuji, že každému vyhovuje něco jiného. Já jsem se jen tehdy rozhodla, že počítat nic nehodlám. Protože si nechci zadělávat na problém, který vlastně nemusím mít.


Jedna z mých kamarádek kupříkladu utrácí horentní sumy za krabičkovou dietu, v podstatě hlavně proto, aby jídlo nemusela řešit vůbec. Další nedá dopustit na pravidelné konzultace s výživovým poradcem. Na mě zabírá jen sport, čím více si dám do těla, tím méně mám chuť na nezdravé pochutiny. Když už jsem se nadřela, tak si to přece hned nepokazím. Myslím tím zejména chipsy u televize, zbytečně přeslazené nápoje a podobné. Nikdy ale nedodolám s láskou uvařenému domácímu jídlu bez ohledu na složení, kvalitní čokoládě bez ohledu na množství a... makovým koláčům. Zvláště pokud si je koupím čerstvě upečené na sobotním trhu na pražské Náplavce. Pšenice, cukr a tuky v dokonale lahodné kombinaci. Dám si jeden (nebo dva) i příště. Víte proč? Protože – výjimka potvrzuje pravidlo. Protože – zítřek nám nikdo neslíbil. Protože – dokonalost je nudná. Protože – život je třeba žít, ne jen přežít. Protože – prostě protože.

Dobrou chuť a krásné prázdniny!

Autor: Michaela Dombrovská | pondělí 30.6.2014 9:00 | karma článku: 12.21 | přečteno: 786x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Jitka Štanclová

Leváci, slavíte?

"Ahoj ségra", ozvalo se dnes v podvečer z mobilu. Divila jsem se, co se stalo, že brácha volá. "Máš dnes svátek, tak blahopřeju. Dnes je mezinárodní den leváků!"

13.8.2018 v 19:26 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 561 | Diskuse

Jan Hulik

Prázdninové čtení na neděli nejen pro ženy - Rtěnka

Rtěnka je erotická už tím, jak ji ženy používají. Při použití rtěnky je pohyb sice otáčivý ale výsledek je eroticky stejný. Potom se začíná nahoře a postupuje dolů. Spěchat není třeba. Ženu u této činosti nikdo nehoní.

12.8.2018 v 10:44 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 234 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Telč očima Bohunky díl. 6 - Pařezák

Tedy správně Velký pařezitý rybník (Velkopařezitý). Rybník jehož jméno pochopíte až na podzim při případném vypuštění. Na dně se totiž nachází nespočet starých pařezů buků. Voda je od nich nádherně hnědě zbarvená.

12.8.2018 v 6:00 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jitka Štanclová

Suchem nám vysychají i kolena!

"Doktore, pomozte", křičím z plných plic. Bolest je k neutišení a žádný doktor na obzoru. Proč zrovna já, říkám si.

10.8.2018 v 18:57 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 512 | Diskuse

Alice Kopřivová

Na samotě v lese…

....mi začíná dovolená. Tentokrát si ji představuji odpočinkovou, hlásí vedra. Balím tři knížky a kupuji si nové nafukovací lehátko do bazénu. Co víc si přát, ne?

9.8.2018 v 21:01 | Karma článku: 16.82 | Přečteno: 517 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1538

Pochází ze Slezska, procestovala Evropu a nyní žije v Praze.

Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví (Grada, 2014), Pořádek nejen v hlavě (Grada, 2016) a spoluatorkou Kreativního diáře (kniha – Grada, 2015; diář – CleverMinds, 2017).

www.PROTOZE.cz

Najdete na iDNES.cz