Ve znamení Panny: Superfashion

7. 10. 2014 8:50:00
Radost mi to nedělá, ale musím přiznat, že za hranicemi naší země pověst stylového národa nemáme. V jedné malé republice jižně od nás, kde občas ráda pobývám, se dokonce používá příměr: má vkus jako Čech. A protože vkus úzce souvisí s kvalitou, je to asi také důvodem, proč si obchodní řetězce dovolí u nás prodávat horší sortiment. Stále mě udivuje naše ochota nosit polyester či akryl ve velkém, nebo nakupovat oblečení současně s rohlíky a jogurty.

Jsem Panna a mým údělem je přemýšlet nad detaily. Už před nějakou dobou jsem podobně jako složení potravin začala řešit i složení toho, co nosím na sobě. V obchodech prohledávám šikovně ukryté cedulky a na nich malým písmem uvedené informace – a všimla jsem si, že jako jedna z mála. Vrcholem pro mě bylo doporučení jedné prodavačky, abych si určitě koupila ten skvělý top za dva tisíce, protože je z tak příjemného materiálu. Na můj dotaz, z jakého tedy, se mi dostalo pouze odpovědi: měkoučký, tak si sáhněte. Navrhuji, abychom to obchodníkům neusnadňovali až tolik. Jejich triky fungují, jen pokud na ně přistupujeme. A podřadnou kvalitu nám budou prodávat, jen dokud ji budeme kupovat.

Mám ověřeno v terénu, že za ceny srovnatelné s umělými materiály, lze nalézt i hedvábí, len nebo třeba vlnu. Jen je třeba víc hledat. Jsou mnohem slušivější, příjemnější na těle a více vydrží. Mnohem radši je nosím, a také potvrzuji z vlastní zkušenosti, že je lepší mít méně kvalitnějších věcí, než hromadu šuntu. Deset svetrů najednou si na sebe stejně neoblečete. Letos jsem si pořídila na zimu dva nové kousky z vlny a kašmíru on-line z malé farmy v Anglii a celé mě to měřeno financemi i úsilím vyšlo podobě jako návštěva nejbližšího obchodního centra se standardní nabídkou. Navíc kromě klasické konfekce existují obchody nebo akce s oblečením z druhé ruky (pochopitelně nikoliv pro kousky nějakým způsobem intimní). Už dávno to nejsou blešárny, ale naopak místa, kde můžete narazit na skutečný poklad. Jeden z mých povedených úlovků byl top z bavlny s příměsí hedvábí od Very Wang nebo kašmírový Cozy od DKNY ve výborném stavu, v obou případech za zlomek původní ceny. A jít třeba na Jarmark Ona Dnes znamená navíc pomoci dobré věci. Nebo je naopak možné na různých akcích podpořit začínající mladé návrháře, aktuálně probíhá Designblok.

Recyklace pak také souvisí se (společenskou) zodpovědností. Pokud se nějaký konkrétní řetězec prezentuje výstavbou dětských hřišť u nás, které i my podpoříme, pokud si zakoupíme něco ze super levných módních kolekcí, není od věci zamyslet se, jestli nám nevadí, že na jiné straně planety třeba právě děti také pracovaly v nelidských podmínkách v textilních továrnách. Nízká cena zboží se někde projevit musí. Téma je složité a například poslední článek o původu módy, který vyšel v tištěné Ona Dnes, se nedostal na web. Některé řetězce už ale nabízejí kolekce, které vznikají ve férových podmínkách. Pokud nás tedy nebaví studovat složení materiálů, alespoň nad původem věcí, které kupujeme, bychom se zamyslet mohli. Nemusíme nutně přemýšlet bio a eko, stačí si uvědomit, že sedíme na společné větvi. Dívat se při jejím podřezávání jinam není řešení. Poptávkou totiž formujeme nabídku a svým chováním také svůj styl.

Protože se mám podle zprávy jednoho ze slevových portálů, která mi v poště přistála první (krásný a slunečný) podzimní den, už chystat na advent, tak letos bych si k vánocům přála velkou kašmírovou šálu sivé barvy. Počkám si na ni, budu sledovat, pátrat, ohmatávat a porovnávat ceny, ale pak mi bude určitě moc a dlouho slušet. Dobré úlovky přeji i vám!

Autor: Michaela Dombrovská | úterý 7.10.2014 8:50 | karma článku: 8.78 | přečteno: 720x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Monika Kleinova

Je mi padesát a loni dostaly mé dospělé dcery pod stromeček sestřičku

Oběma dcerám je už přes dvacet, takže tuší, že dárky nenosí Ježíšek. A že děti nenosí vrána ani čáp...

9.12.2018 v 20:10 | Karma článku: 28.24 | Přečteno: 2082 | Diskuse

Jan Hulik

Dopis ženě, kterou jsem neznal.

Hledám-li odpověd na otázku se kterou si nevím rady, myslím často na Tebe teto. Třeba kde hledat pravost v lásce. U zlata a drahokamů je to jednoduché, to vím.

9.12.2018 v 13:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 210 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Nechoď s plasty, když je tma! Komu není rady, tomu není pomoci!

Maruška žehlí. Ona vždy žehlí dole v garáži. Její garáž je uklizená skoro jako obývací pokoj. Na zemi koberec. Něco mezi špajzkou a klidným místem, kam se může schovat, když jí leze Pepa na nervy. Pokračujeme? Jak chcete

9.12.2018 v 6:00 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 623 | Diskuse

Klára Dvořáková

Má nevěrná Věra - povídka

Kdyby mi ještě ten čtvrtek ráno kdokoliv jen naznačil, že mi manželka Věra bude nevěrná, nejdřív bych se zasmál a pak mu rozbil hubu.

7.12.2018 v 8:04 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 654 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog XXXXXVIII.

Zásadní věci se u nás dějí především ve chvílích, kdy je můj milovaný manžel na hokeji. Z důvodu zachování duševního zdraví nehloubám, zda je to náhoda nebo záměr.

6.12.2018 v 12:03 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 401 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1550

Pochází ze Slezska, procestovala Evropu a nyní žije v Praze.

Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví (Grada, 2014), Pořádek nejen v hlavě (Grada, 2016) a spoluatorkou Kreativního diáře (kniha – Grada, 2015; diář – CleverMinds, 2017).

www.PROTOZE.cz

Najdete na iDNES.cz