Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve znamení Panny: Superfashion

7. 10. 2014 8:50:00
Radost mi to nedělá, ale musím přiznat, že za hranicemi naší země pověst stylového národa nemáme. V jedné malé republice jižně od nás, kde občas ráda pobývám, se dokonce používá příměr: má vkus jako Čech. A protože vkus úzce souvisí s kvalitou, je to asi také důvodem, proč si obchodní řetězce dovolí u nás prodávat horší sortiment. Stále mě udivuje naše ochota nosit polyester či akryl ve velkém, nebo nakupovat oblečení současně s rohlíky a jogurty.

Jsem Panna a mým údělem je přemýšlet nad detaily. Už před nějakou dobou jsem podobně jako složení potravin začala řešit i složení toho, co nosím na sobě. V obchodech prohledávám šikovně ukryté cedulky a na nich malým písmem uvedené informace – a všimla jsem si, že jako jedna z mála. Vrcholem pro mě bylo doporučení jedné prodavačky, abych si určitě koupila ten skvělý top za dva tisíce, protože je z tak příjemného materiálu. Na můj dotaz, z jakého tedy, se mi dostalo pouze odpovědi: měkoučký, tak si sáhněte. Navrhuji, abychom to obchodníkům neusnadňovali až tolik. Jejich triky fungují, jen pokud na ně přistupujeme. A podřadnou kvalitu nám budou prodávat, jen dokud ji budeme kupovat.

Mám ověřeno v terénu, že za ceny srovnatelné s umělými materiály, lze nalézt i hedvábí, len nebo třeba vlnu. Jen je třeba víc hledat. Jsou mnohem slušivější, příjemnější na těle a více vydrží. Mnohem radši je nosím, a také potvrzuji z vlastní zkušenosti, že je lepší mít méně kvalitnějších věcí, než hromadu šuntu. Deset svetrů najednou si na sebe stejně neoblečete. Letos jsem si pořídila na zimu dva nové kousky z vlny a kašmíru on-line z malé farmy v Anglii a celé mě to měřeno financemi i úsilím vyšlo podobě jako návštěva nejbližšího obchodního centra se standardní nabídkou. Navíc kromě klasické konfekce existují obchody nebo akce s oblečením z druhé ruky (pochopitelně nikoliv pro kousky nějakým způsobem intimní). Už dávno to nejsou blešárny, ale naopak místa, kde můžete narazit na skutečný poklad. Jeden z mých povedených úlovků byl top z bavlny s příměsí hedvábí od Very Wang nebo kašmírový Cozy od DKNY ve výborném stavu, v obou případech za zlomek původní ceny. A jít třeba na Jarmark Ona Dnes znamená navíc pomoci dobré věci. Nebo je naopak možné na různých akcích podpořit začínající mladé návrháře, aktuálně probíhá Designblok.

Recyklace pak také souvisí se (společenskou) zodpovědností. Pokud se nějaký konkrétní řetězec prezentuje výstavbou dětských hřišť u nás, které i my podpoříme, pokud si zakoupíme něco ze super levných módních kolekcí, není od věci zamyslet se, jestli nám nevadí, že na jiné straně planety třeba právě děti také pracovaly v nelidských podmínkách v textilních továrnách. Nízká cena zboží se někde projevit musí. Téma je složité a například poslední článek o původu módy, který vyšel v tištěné Ona Dnes, se nedostal na web. Některé řetězce už ale nabízejí kolekce, které vznikají ve férových podmínkách. Pokud nás tedy nebaví studovat složení materiálů, alespoň nad původem věcí, které kupujeme, bychom se zamyslet mohli. Nemusíme nutně přemýšlet bio a eko, stačí si uvědomit, že sedíme na společné větvi. Dívat se při jejím podřezávání jinam není řešení. Poptávkou totiž formujeme nabídku a svým chováním také svůj styl.

Protože se mám podle zprávy jednoho ze slevových portálů, která mi v poště přistála první (krásný a slunečný) podzimní den, už chystat na advent, tak letos bych si k vánocům přála velkou kašmírovou šálu sivé barvy. Počkám si na ni, budu sledovat, pátrat, ohmatávat a porovnávat ceny, ale pak mi bude určitě moc a dlouho slušet. Dobré úlovky přeji i vám!

Autor: Michaela Dombrovská | úterý 7.10.2014 8:50 | karma článku: 8.78 | přečteno: 712x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Jitka Štanclová

Leváci, slavíte?

"Ahoj ségra", ozvalo se dnes v podvečer z mobilu. Divila jsem se, co se stalo, že brácha volá. "Máš dnes svátek, tak blahopřeju. Dnes je mezinárodní den leváků!"

13.8.2018 v 19:26 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 561 | Diskuse

Jan Hulik

Prázdninové čtení na neděli nejen pro ženy - Rtěnka

Rtěnka je erotická už tím, jak ji ženy používají. Při použití rtěnky je pohyb sice otáčivý ale výsledek je eroticky stejný. Potom se začíná nahoře a postupuje dolů. Spěchat není třeba. Ženu u této činosti nikdo nehoní.

12.8.2018 v 10:44 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 234 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Telč očima Bohunky díl. 6 - Pařezák

Tedy správně Velký pařezitý rybník (Velkopařezitý). Rybník jehož jméno pochopíte až na podzim při případném vypuštění. Na dně se totiž nachází nespočet starých pařezů buků. Voda je od nich nádherně hnědě zbarvená.

12.8.2018 v 6:00 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jitka Štanclová

Suchem nám vysychají i kolena!

"Doktore, pomozte", křičím z plných plic. Bolest je k neutišení a žádný doktor na obzoru. Proč zrovna já, říkám si.

10.8.2018 v 18:57 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 512 | Diskuse

Alice Kopřivová

Na samotě v lese…

....mi začíná dovolená. Tentokrát si ji představuji odpočinkovou, hlásí vedra. Balím tři knížky a kupuji si nové nafukovací lehátko do bazénu. Co víc si přát, ne?

9.8.2018 v 21:01 | Karma článku: 16.82 | Přečteno: 517 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1538

Pochází ze Slezska, procestovala Evropu a nyní žije v Praze.

Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví (Grada, 2014), Pořádek nejen v hlavě (Grada, 2016) a spoluatorkou Kreativního diáře (kniha – Grada, 2015; diář – CleverMinds, 2017).

www.PROTOZE.cz

Najdete na iDNES.cz