Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve znamení Panny: Legenda o vášni

15. 12. 2014 8:09:08
Ve vánočním čase často bilancujeme, hodnotíme uplynulý rok a spřádáme plány na ten nadcházející. Jakkoliv podléháme shonu, nákupům a přípravám, přece jen cítíme, že je to především čas pro hlubší zamyšlení. Letos hodně přemýšlím o vášni.

Provázela mě celý rok v různých podobách. Je to silné téma v oblasti managementu, který vyučuji na vysoké škole. Plní stránky motivačních knih a o jejím hledání už není divné mluvit třeba ve spojení s prací nebo úklidem. A rozpadá se spousta dlouhodobých vztahů okolo mě, protože jednoho z partnerů vášeň zasáhla z jiného směru.

Mezi mými přáteli je jeden, který se hledání vášně věnuje dost intenzivně. Konkrétně se jedná o vášnivý vztah se ženou. Má o ní přesnou představu, morální hodnoty neřeší až tolik, ale barva vlasů je daná. Každou kandidátku také ihned testuje po všech stránkách, při výběru auta bychom to asi nazvali zkušební jízdou. Porovnává parametry ve velkém, nikdy nemá čas se prostě zamilovat. Vášnivě o této záležitosti také dokáže hovořit. Je to vždy dobře naladěný člověk a dobrý kamarád, ale po každém setkání s ním bývám spíše smutná. Pluje po povrchu takovou dobu, že už se možná ani nedokáže ponořit. Zrcadlí mi mou vlastní nedostatečnost. Uvědomuji si totiž, že hledá všude, jen ne sám v sobě. Ačkoliv právě tam by měl začít.

Způsob, jakým se poslední dobou slovo vášeň používá, k nám dorazil se zámoří. Překlad z cizích jazyků je vždy nepřesný, v cílovém jazyce se pouze hledá termín, který by se užitím nejvíce blížil. I obyčejné slovo stůl ve dvou různých jazycích vyvolá různé představy, spojené s celým kontextem zkušeností, zvyků a norem daných kulturou. Abstraktní slova teprve nadělají zmatek, když jim ani v rodném jazyce nerozumíme všichni stejně.

Pro onu vášeň, kterou máme všichni naplnit své životy, mě osobně jsou bližší významy některých příbuzných slov, jak jsou zaujetí, nadšení nebo oddanost. Protože skutečná vášeň se projeví ve schopnosti nechat se zaujmout nějakou činností, pohroužit se do ní a dokázat ji prožít v přítomném okamžiku. Projeví se v nadšení, které překonává překážky a nenechá se držet při zemi ani zpátky. A vede k možnosti i vůli oddat se vztahu se spřízněnou duší a svou volbu ctít. Vášeň je potenciálně v každém pohybu, v každém slově, v každém rozhodnutí, v každé chvíli, v každém nadechnutí. Jóga ji zná jako bdělost, křesťanství jako soucítění, ve všech dostupných naukách a systémech vždy vychází ze středu – ze srdce. Ranní kávu si lze užít s vášní až do dna, stejně jako je možné se nechat pohltit nějakou prací nebo hluboce milovat.

Zkusme letos v tom předvánočním mumraji dát prostor několika otázkám. Kdyby byl dnešní den poslední, prožil/a bych ho právě takhle? Udělal/a jsem dnes alespoň malý krůček k naplnění svých snů? Zadíval/a jsme se dnes někomu skutečně do očí? Protože žít každý den naplno, znát své touhy a věnovat pozornost blízkým lidem srdci prospívá. A hledání vášně pak může být pohádkou s dobrým koncem, protože si ji celou dobu nosíme sebou. Hledat i nacházet ji můžeme každý den, nikdy není pozdě. Je to prostě srdeční záležitost.

Krásné Vánoce a mnoho štěstí ve vášnivém roce 2015!


Jinak - úplně obyčejně - ani letos nepeču, na úklid kašlu a podporuji charitu. Hlavně v pohodě! :-)

Autor: Michaela Dombrovská | pondělí 15.12.2014 8:09 | karma článku: 7.77 | přečteno: 851x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Jitka Štanclová

Leváci, slavíte?

"Ahoj ségra", ozvalo se dnes v podvečer z mobilu. Divila jsem se, co se stalo, že brácha volá. "Máš dnes svátek, tak blahopřeju. Dnes je mezinárodní den leváků!"

13.8.2018 v 19:26 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 561 | Diskuse

Jan Hulik

Prázdninové čtení na neděli nejen pro ženy - Rtěnka

Rtěnka je erotická už tím, jak ji ženy používají. Při použití rtěnky je pohyb sice otáčivý ale výsledek je eroticky stejný. Potom se začíná nahoře a postupuje dolů. Spěchat není třeba. Ženu u této činosti nikdo nehoní.

12.8.2018 v 10:44 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 234 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Telč očima Bohunky díl. 6 - Pařezák

Tedy správně Velký pařezitý rybník (Velkopařezitý). Rybník jehož jméno pochopíte až na podzim při případném vypuštění. Na dně se totiž nachází nespočet starých pařezů buků. Voda je od nich nádherně hnědě zbarvená.

12.8.2018 v 6:00 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jitka Štanclová

Suchem nám vysychají i kolena!

"Doktore, pomozte", křičím z plných plic. Bolest je k neutišení a žádný doktor na obzoru. Proč zrovna já, říkám si.

10.8.2018 v 18:57 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 512 | Diskuse

Alice Kopřivová

Na samotě v lese…

....mi začíná dovolená. Tentokrát si ji představuji odpočinkovou, hlásí vedra. Balím tři knížky a kupuji si nové nafukovací lehátko do bazénu. Co víc si přát, ne?

9.8.2018 v 21:01 | Karma článku: 16.82 | Přečteno: 517 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1538

Pochází ze Slezska, procestovala Evropu a nyní žije v Praze.

Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví (Grada, 2014), Pořádek nejen v hlavě (Grada, 2016) a spoluatorkou Kreativního diáře (kniha – Grada, 2015; diář – CleverMinds, 2017).

www.PROTOZE.cz

Najdete na iDNES.cz