Ve znamení Panny: Legenda o vášni

15. 12. 2014 8:09:08
Ve vánočním čase často bilancujeme, hodnotíme uplynulý rok a spřádáme plány na ten nadcházející. Jakkoliv podléháme shonu, nákupům a přípravám, přece jen cítíme, že je to především čas pro hlubší zamyšlení. Letos hodně přemýšlím o vášni.

Provázela mě celý rok v různých podobách. Je to silné téma v oblasti managementu, který vyučuji na vysoké škole. Plní stránky motivačních knih a o jejím hledání už není divné mluvit třeba ve spojení s prací nebo úklidem. A rozpadá se spousta dlouhodobých vztahů okolo mě, protože jednoho z partnerů vášeň zasáhla z jiného směru.

Mezi mými přáteli je jeden, který se hledání vášně věnuje dost intenzivně. Konkrétně se jedná o vášnivý vztah se ženou. Má o ní přesnou představu, morální hodnoty neřeší až tolik, ale barva vlasů je daná. Každou kandidátku také ihned testuje po všech stránkách, při výběru auta bychom to asi nazvali zkušební jízdou. Porovnává parametry ve velkém, nikdy nemá čas se prostě zamilovat. Vášnivě o této záležitosti také dokáže hovořit. Je to vždy dobře naladěný člověk a dobrý kamarád, ale po každém setkání s ním bývám spíše smutná. Pluje po povrchu takovou dobu, že už se možná ani nedokáže ponořit. Zrcadlí mi mou vlastní nedostatečnost. Uvědomuji si totiž, že hledá všude, jen ne sám v sobě. Ačkoliv právě tam by měl začít.

Způsob, jakým se poslední dobou slovo vášeň používá, k nám dorazil se zámoří. Překlad z cizích jazyků je vždy nepřesný, v cílovém jazyce se pouze hledá termín, který by se užitím nejvíce blížil. I obyčejné slovo stůl ve dvou různých jazycích vyvolá různé představy, spojené s celým kontextem zkušeností, zvyků a norem daných kulturou. Abstraktní slova teprve nadělají zmatek, když jim ani v rodném jazyce nerozumíme všichni stejně.

Pro onu vášeň, kterou máme všichni naplnit své životy, mě osobně jsou bližší významy některých příbuzných slov, jak jsou zaujetí, nadšení nebo oddanost. Protože skutečná vášeň se projeví ve schopnosti nechat se zaujmout nějakou činností, pohroužit se do ní a dokázat ji prožít v přítomném okamžiku. Projeví se v nadšení, které překonává překážky a nenechá se držet při zemi ani zpátky. A vede k možnosti i vůli oddat se vztahu se spřízněnou duší a svou volbu ctít. Vášeň je potenciálně v každém pohybu, v každém slově, v každém rozhodnutí, v každé chvíli, v každém nadechnutí. Jóga ji zná jako bdělost, křesťanství jako soucítění, ve všech dostupných naukách a systémech vždy vychází ze středu – ze srdce. Ranní kávu si lze užít s vášní až do dna, stejně jako je možné se nechat pohltit nějakou prací nebo hluboce milovat.

Zkusme letos v tom předvánočním mumraji dát prostor několika otázkám. Kdyby byl dnešní den poslední, prožil/a bych ho právě takhle? Udělal/a jsem dnes alespoň malý krůček k naplnění svých snů? Zadíval/a jsme se dnes někomu skutečně do očí? Protože žít každý den naplno, znát své touhy a věnovat pozornost blízkým lidem srdci prospívá. A hledání vášně pak může být pohádkou s dobrým koncem, protože si ji celou dobu nosíme sebou. Hledat i nacházet ji můžeme každý den, nikdy není pozdě. Je to prostě srdeční záležitost.

Krásné Vánoce a mnoho štěstí ve vášnivém roce 2015!


Jinak - úplně obyčejně - ani letos nepeču, na úklid kašlu a podporuji charitu. Hlavně v pohodě! :-)

Autor: Michaela Dombrovská | pondělí 15.12.2014 8:09 | karma článku: 7.77 | přečteno: 859x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Monika Kleinova

Je mi padesát a loni dostaly mé dospělé dcery pod stromeček sestřičku

Oběma dcerám je už přes dvacet, takže tuší, že dárky nenosí Ježíšek. A že děti nenosí vrána ani čáp...

9.12.2018 v 20:10 | Karma článku: 28.24 | Přečteno: 2082 | Diskuse

Jan Hulik

Dopis ženě, kterou jsem neznal.

Hledám-li odpověd na otázku se kterou si nevím rady, myslím často na Tebe teto. Třeba kde hledat pravost v lásce. U zlata a drahokamů je to jednoduché, to vím.

9.12.2018 v 13:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 210 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Nechoď s plasty, když je tma! Komu není rady, tomu není pomoci!

Maruška žehlí. Ona vždy žehlí dole v garáži. Její garáž je uklizená skoro jako obývací pokoj. Na zemi koberec. Něco mezi špajzkou a klidným místem, kam se může schovat, když jí leze Pepa na nervy. Pokračujeme? Jak chcete

9.12.2018 v 6:00 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 623 | Diskuse

Klára Dvořáková

Má nevěrná Věra - povídka

Kdyby mi ještě ten čtvrtek ráno kdokoliv jen naznačil, že mi manželka Věra bude nevěrná, nejdřív bych se zasmál a pak mu rozbil hubu.

7.12.2018 v 8:04 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 654 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog XXXXXVIII.

Zásadní věci se u nás dějí především ve chvílích, kdy je můj milovaný manžel na hokeji. Z důvodu zachování duševního zdraví nehloubám, zda je to náhoda nebo záměr.

6.12.2018 v 12:03 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 401 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1550

Pochází ze Slezska, procestovala Evropu a nyní žije v Praze.

Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví (Grada, 2014), Pořádek nejen v hlavě (Grada, 2016) a spoluatorkou Kreativního diáře (kniha – Grada, 2015; diář – CleverMinds, 2017).

www.PROTOZE.cz

Najdete na iDNES.cz