Ve znamení Panny: O předsevzetích

20. 01. 2015 8:30:08
Je nejvyšší čas vyjádřit se k předsevzetím, protože právě nastává období, kdy už je většina z nás vzdala. Alespoň to říká statistika. A je to také jeden z důvodů, proč byl včerejší den označen za nejdepresivnější v roce. Vánoce za námi a do léta daleko.

Dali jste si letos nějaká předsevzetí? Podle odborníků se nejčastěji týkají hubnutí, omezení zlozvyků nebo dokončení nějakých odkládaných záležitostí. Mám v zásobě od každého trochu a možná právě proto si už pár let žádná předsevzetí nedávám. Nechci být zklamaná. Mají snad být předsevzetí tím, čím hned zkraje roku trýznit sebe sama? Protože, jak víme z pohádky, statistika je sice nuda, údaje má ale přesné. A tak každý rok jen píšu dopis sama sobě, ve kterém se zamýšlím nad tím, co uplynulo a hlavě nad tím, na co se těším. Na Silvestra mě pak čeká překvapení, protože nejpozději v březnu už si obsah dopisu nevybavím.

Letos jsem navíc vyzkoušela něco úplně nového. O návrhy vhodných předsevzetí jsem požádala své přátele a známé. Přece jen mě vidí s odstupem a třeba přijdou na něco, co potřebuji, nebo mě potěší, aniž bych si to sama uvědomovala. Vyhlásila jsem, že se ničeho nezaleknu a do (skoro) všeho se vrhnu s chutí.

Reakce byly většinou vstřícné. I když se našel i někdo takový, kdo mi (bez podpisu) vysvětlil, že předsevzetí jsou vážná záležitost a dospěju teprve, až pochopím, že si je nemůžu vybírat jako zboží v supermarketu. Já si naopak myslím, že hlubší změny v životě se dějí bez ohledu na kalendář. Novoroční předsevzetí se mohou klidně stát příležitostí si do života pustit trochu dobrodružství. Když už nastane taková konstelace a kolektivní energie, tak proč se nezúčastnit po svém.

Takže – s Hankou se naučím pár frází ve znakové řeči a spolu s Markétou vyzkouším změnu barvy vlasů. Podle Mírova doporučení zkusím neznámá vína z nových oblastí. Každý měsíc poobědvám s někým, koho málo znám, ale zajímá mě. O tangu přestanu jen snít, nazuji taneční boty a doženu Blančin náskok. Přestanu zapírat, že umím vařit a alespoň v každém ročním období pozvu své přátele na domácí večeři. Obnovím kurzy pletení, podle Míši by měl každý občas něco sám vyrobit. Alespoň třikrát v roce si poslechnu nějakého mně neznámého skladatele nebo interpreta, abych pak mohla Věrku přesvědčovat, ať mi o něm něco zjistí, když to sama navrhla. A možná, ale opravdu jen možná, si tedy skočím tím padákem, i když se děsně bojím výšek. To si ještě rozmyslím. Budu se s Evou víc smát, sama méně přemýšet a pokusím se přestat prudit s detaiy, i když to pro Pannu bude asi oříšek. Dostalo se mi tak spousty zajímavých tipů, samotnou by mě třeba nic takového ani nenapadlo. Děkuji. A co vy, necháte se inspirovat? Každopádně se zdá, že to bude moc hezký rok. Tak ať se vyvede nám všem!

Autor: Michaela Dombrovská | úterý 20.1.2015 8:30 | karma článku: 8.64 | přečteno: 1031x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Monika Kleinova

Je mi padesát a loni dostaly mé dospělé dcery pod stromeček sestřičku

Oběma dcerám je už přes dvacet, takže tuší, že dárky nenosí Ježíšek. A že děti nenosí vrána ani čáp...

9.12.2018 v 20:10 | Karma článku: 28.24 | Přečteno: 2082 | Diskuse

Jan Hulik

Dopis ženě, kterou jsem neznal.

Hledám-li odpověd na otázku se kterou si nevím rady, myslím často na Tebe teto. Třeba kde hledat pravost v lásce. U zlata a drahokamů je to jednoduché, to vím.

9.12.2018 v 13:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 210 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Nechoď s plasty, když je tma! Komu není rady, tomu není pomoci!

Maruška žehlí. Ona vždy žehlí dole v garáži. Její garáž je uklizená skoro jako obývací pokoj. Na zemi koberec. Něco mezi špajzkou a klidným místem, kam se může schovat, když jí leze Pepa na nervy. Pokračujeme? Jak chcete

9.12.2018 v 6:00 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 623 | Diskuse

Klára Dvořáková

Má nevěrná Věra - povídka

Kdyby mi ještě ten čtvrtek ráno kdokoliv jen naznačil, že mi manželka Věra bude nevěrná, nejdřív bych se zasmál a pak mu rozbil hubu.

7.12.2018 v 8:04 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 654 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog XXXXXVIII.

Zásadní věci se u nás dějí především ve chvílích, kdy je můj milovaný manžel na hokeji. Z důvodu zachování duševního zdraví nehloubám, zda je to náhoda nebo záměr.

6.12.2018 v 12:03 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 401 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1550

Pochází ze Slezska, procestovala Evropu a nyní žije v Praze.

Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví (Grada, 2014), Pořádek nejen v hlavě (Grada, 2016) a spoluatorkou Kreativního diáře (kniha – Grada, 2015; diář – CleverMinds, 2017).

www.PROTOZE.cz

Najdete na iDNES.cz