Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve znamení Panny: O předsevzetích

20. 01. 2015 8:30:08
Je nejvyšší čas vyjádřit se k předsevzetím, protože právě nastává období, kdy už je většina z nás vzdala. Alespoň to říká statistika. A je to také jeden z důvodů, proč byl včerejší den označen za nejdepresivnější v roce. Vánoce za námi a do léta daleko.

Dali jste si letos nějaká předsevzetí? Podle odborníků se nejčastěji týkají hubnutí, omezení zlozvyků nebo dokončení nějakých odkládaných záležitostí. Mám v zásobě od každého trochu a možná právě proto si už pár let žádná předsevzetí nedávám. Nechci být zklamaná. Mají snad být předsevzetí tím, čím hned zkraje roku trýznit sebe sama? Protože, jak víme z pohádky, statistika je sice nuda, údaje má ale přesné. A tak každý rok jen píšu dopis sama sobě, ve kterém se zamýšlím nad tím, co uplynulo a hlavě nad tím, na co se těším. Na Silvestra mě pak čeká překvapení, protože nejpozději v březnu už si obsah dopisu nevybavím.

Letos jsem navíc vyzkoušela něco úplně nového. O návrhy vhodných předsevzetí jsem požádala své přátele a známé. Přece jen mě vidí s odstupem a třeba přijdou na něco, co potřebuji, nebo mě potěší, aniž bych si to sama uvědomovala. Vyhlásila jsem, že se ničeho nezaleknu a do (skoro) všeho se vrhnu s chutí.

Reakce byly většinou vstřícné. I když se našel i někdo takový, kdo mi (bez podpisu) vysvětlil, že předsevzetí jsou vážná záležitost a dospěju teprve, až pochopím, že si je nemůžu vybírat jako zboží v supermarketu. Já si naopak myslím, že hlubší změny v životě se dějí bez ohledu na kalendář. Novoroční předsevzetí se mohou klidně stát příležitostí si do života pustit trochu dobrodružství. Když už nastane taková konstelace a kolektivní energie, tak proč se nezúčastnit po svém.

Takže – s Hankou se naučím pár frází ve znakové řeči a spolu s Markétou vyzkouším změnu barvy vlasů. Podle Mírova doporučení zkusím neznámá vína z nových oblastí. Každý měsíc poobědvám s někým, koho málo znám, ale zajímá mě. O tangu přestanu jen snít, nazuji taneční boty a doženu Blančin náskok. Přestanu zapírat, že umím vařit a alespoň v každém ročním období pozvu své přátele na domácí večeři. Obnovím kurzy pletení, podle Míši by měl každý občas něco sám vyrobit. Alespoň třikrát v roce si poslechnu nějakého mně neznámého skladatele nebo interpreta, abych pak mohla Věrku přesvědčovat, ať mi o něm něco zjistí, když to sama navrhla. A možná, ale opravdu jen možná, si tedy skočím tím padákem, i když se děsně bojím výšek. To si ještě rozmyslím. Budu se s Evou víc smát, sama méně přemýšet a pokusím se přestat prudit s detaiy, i když to pro Pannu bude asi oříšek. Dostalo se mi tak spousty zajímavých tipů, samotnou by mě třeba nic takového ani nenapadlo. Děkuji. A co vy, necháte se inspirovat? Každopádně se zdá, že to bude moc hezký rok. Tak ať se vyvede nám všem!

Autor: Michaela Dombrovská | úterý 20.1.2015 8:30 | karma článku: 8.64 | přečteno: 1020x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Jitka Štanclová

Leváci, slavíte?

"Ahoj ségra", ozvalo se dnes v podvečer z mobilu. Divila jsem se, co se stalo, že brácha volá. "Máš dnes svátek, tak blahopřeju. Dnes je mezinárodní den leváků!"

13.8.2018 v 19:26 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 561 | Diskuse

Jan Hulik

Prázdninové čtení na neděli nejen pro ženy - Rtěnka

Rtěnka je erotická už tím, jak ji ženy používají. Při použití rtěnky je pohyb sice otáčivý ale výsledek je eroticky stejný. Potom se začíná nahoře a postupuje dolů. Spěchat není třeba. Ženu u této činosti nikdo nehoní.

12.8.2018 v 10:44 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 234 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Telč očima Bohunky díl. 6 - Pařezák

Tedy správně Velký pařezitý rybník (Velkopařezitý). Rybník jehož jméno pochopíte až na podzim při případném vypuštění. Na dně se totiž nachází nespočet starých pařezů buků. Voda je od nich nádherně hnědě zbarvená.

12.8.2018 v 6:00 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jitka Štanclová

Suchem nám vysychají i kolena!

"Doktore, pomozte", křičím z plných plic. Bolest je k neutišení a žádný doktor na obzoru. Proč zrovna já, říkám si.

10.8.2018 v 18:57 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 512 | Diskuse

Alice Kopřivová

Na samotě v lese…

....mi začíná dovolená. Tentokrát si ji představuji odpočinkovou, hlásí vedra. Balím tři knížky a kupuji si nové nafukovací lehátko do bazénu. Co víc si přát, ne?

9.8.2018 v 21:01 | Karma článku: 16.82 | Přečteno: 517 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1538

Pochází ze Slezska, procestovala Evropu a nyní žije v Praze.

Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví (Grada, 2014), Pořádek nejen v hlavě (Grada, 2016) a spoluatorkou Kreativního diáře (kniha – Grada, 2015; diář – CleverMinds, 2017).

www.PROTOZE.cz

Najdete na iDNES.cz